Strona głównaWsparcie psychologiczne ▸”Boje się iść do psychologa” – jak pokonać lęk i sięgnąć po pomoc

„Lęk przed pójściem do psychologa” – jak go pokonać i uzyskać pomoc?

Wszyscy odczuwają lęk przed pójściem do psychologa. Uczucie to pojawia się przede wszystkim przed pierwszą wizytą, aby je pokonać należy zrozumieć skąd się biorą. Jest to uzasadnione uczucie i ma swoje powody. Po pierwsze jest to coś nowego, nowe wydarzenie, spotkanie z obcą osobą. Osoby, które doświadczają pierwszorazowego spotkania z psychologiem nie wiedzą, czego mogą się spodziewać i jak będzie przebiegać spotkanie.

Osoby odczuwający lęku przed spotkaniem ze specjalistą powinny w pierwszej kolejności postarać się spojrzeć dla czego posiadają obawy przed taką decyzją. Kolejny krokiem jest konfrontacja ich obaw z faktami. Są podstawowe kroki, aby móc uporać się z lękiem i oporem i sięgnąć po pomoc. Aby pacjent pokonał lęk przed pierwszą wizytą powinien przede wszystkim zaczerpnąć informacji o tym jak wygląda pierwsza wizyta ze specjalistą, zebrać informację o wybranych specjalistach. Postarać się porozmawiać z bliską osobą, najlepiej taką, do której ma się zaufanie. Dużo osób z najbliższego otoczenia korzysta ze wsparcia psychologów lub psychoterapeutów. Jest to jedna z bardzo popularnych form pomocy, pomagającą rozwiązywać problemy życia codziennego, udziela wsparcia w wielu problemach. Dobrą metodą przełamania lęku jest zrobienie listy własnych obaw, należy zdać sobie również sprawę na ile są one prawdziwe. Już z chwilą ich wypisania nastąpi ulga.

Następnym krokiem jest znalezienie możliwego rozwiązania lub jego zaprzeczeniu. Ćwiczenie to spowoduje, iż osoby mogą spojrzeć na lęk w innej perspektywie, a zarazem szybciej mogą dojść do podjęcia decyzji o pomocy psychologicznej.

Scroll to Top