Zakres pomocy
Zaburzenia nastroju
Depresja jest to przede wszystkim szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji. Objawy depresji są różne u każdego pacjenta. Depresja nie jest tylko smutkiem i przygnębieniem, ale również stanowi utratę zainteresowań oraz radości z życia.
Problemy i trudności emocjonalne
Udzielanie wsparcia w problemach emocjonalnych, do których można zaliczyć: depresję, dystymię, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia lękowe uogólnione i o charterze fobii, ostre reakcje na stres oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Zaburzenia osobowości
Zaburzenia osobowości dotyczą sposobu funkcjonowania danej osoby. W szczególności obejmują one kilka wymiarów osobowości i zaburzenia zarówno w sferze indywidualnej oraz społecznej. Pojawiają się w okresie późnego dzieciństwa lub w wieku młodzieńczym i trwają w wieku dojrzałym.
▸ Osobowość paranoiczna
▸ Osobowość schizoidalna
▸ Osobowość antyspołeczna
▸ Osobowość histrioniczna
▸ Osobowość bordeline
▸ Osobowość unikająca (lękliwa)
▸ Osobowość zależna
▸ Osobowość anankastyczna
Zaburzenia lękowe
Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, który pojawia się w życiu codziennym, każdego człowieka. Jest to normalna reakcja na sytuacje stresowe, takie jak przemówienie publiczne, ważny egzamin, czy na przykład zagrożenie ze strony agresywnego psa. Bywa tak, że u niektórych osób stany niepokoju utrzymują się przez dłuższy czas i są bardziej nasilone, nawet jeśli stresujące zdarzenie dawno już minęło.
Lęk jest zaburzeniem, wówczas, gdy zaczyna wywierać negatywny wpływ na życie danej osoby.
▸ Fobia społeczna
▸ Fobie specyficzne
▸ Zespół lęku uogólnionego
▸ Lęk paniczny z agorafobią lub bez agorafobii
▸ Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)
▸ Zespół ostrego stresu i zespół stresu pourazowego (PTSD)
Kryzysy psychologiczne
Kiedy przeżywasz kryzys, na przykład po śmierci bliskiej osoby, chorobę w rodzinie, rozstanie, utratę pracy itp., warto zwrócić się do psychologa po wsparcie psychologiczne. Takie spotkanie pozwala uporządkować myśli, uspokoić emocje i podejmować spójne działania w trudnych chwilach. Głównym celem wsparcia psychologicznego jest zmobilizowanie własnych zasobów w sytuacji kryzysu i stresu psychologicznego
Niska samoocena
Zmiana negatywnych przekonań na własny temat, zrozumienie źródła jej powstawania oraz wprowadzenie treningu budowania pozytywnej samooceny.